TOEFL (Test of English as a Foreign Language) Nedir?

TOEFL - IBT anadili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce yeterlilik seviyelerini tespit etmek için ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanan bir sınavdır. Yurt dışında İngilizce eğitim veren üniversitelere kayıt yaptırabilmek için anadili İngilizce olmayan her öğrencinin TOEFL sınavına girmesi zorunludur. TOEFL sınavında dört ayrı bölüm yer alır ve sınav toplam 4 ile 4.5 saat arasında sürer. TOEFL sınavı öğrencileri şu alanlarda test eder:

TOEFL

SECTIONDESCRIPTIONTESTING TIME# OF QUESTIONSSCORE SCALE
Reading3-5 passages from academic texts;
- approximately 700 words long;
- 12-14 questions per passage.
60-100 minutes36-70 questions0-30
Listening4-6 lectures, some with classroom discussion
- each 3-5 minutes long
- 6 questions each.

2-3 conversations
- each 3 minutes long
- 5 questions each
60-90 minutes34-51 questions0-30
Break10 minutes
Speaking2 tasks to express an opinion on a familiar topic; 4 tasks to speak based on what is read and heard.20 minutes6 tasks0-4 points converted to 0-30 score scale
Writing1 integrated task to write based on what is read and heard; 1 independent task to support an opinion on a topic.50 minutes2 tasks0-5 points converted to 0-30 score scale
Total score0-120

TOEFL sınavına hazırlık programlarımız hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

TOEFL sınavını nerede ve ne zaman alabilirim?

TOEFL - IBT sınavı genellikle Cuma ve Cumartesi günleri olmak üzere her ay üç dört defa verilmektedir. Öğrenciler bu sınavı (iki sınav tarihi arasında en az bir hafta bırakarak) birden fazla kez alabilirler. Türkiye’de TOEFL sınavını alabileceğiniz sınav merkezlerini ve tarihlerini ETS'nin resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

TOEFL sınavına nasıl kayıt olabilirim?

En kolay ve yaygın yöntem ETS'nin resmi websitesi’nden online olarak kayıt yaptırmaktır. Bunun için öğrencinin ETS'nin sitesinden kendisine bir kayıt oluşturması gerekmektedir. Öğrencinin girdiği tüm TOEFL sınavlarının sonuçları bu kişisel hesap üzerinden takip edebilir ve başvuracağı üniversitelere resmi "score report"ları bu sistem üzerinden gönderebilir.

TOEFL sınavı nasıl puanlanır?

TOEFL iBT sınavında her bir bölüm 30 üzerinden değerlendirilir; toplam sonuç 120 üzerinden hesaplanır. Yurtdışındaki birçok üniversitenin öğrencilerden istediği minimum not 80 olsa da, çoğu Amerikan üniversitesi 90 puanı şart koşmakta, hatta 100 puan dahi isteyebilmektedir. Bundan dolayı yurt dışı üniversitelere başvuru yapacak öğrencilerin başvuracakları her okulun spesifik TOEFL şartlarını öğrenmeleri ve gerekli sınav hazırlığına zamanında başlamaları büyük önem arz etmektedir.