SAT® Test Nedir?

SAT, ABD üniversitelerine giriş için gerekli görülen, evrensel geçerliliği olan standardize bir testtir. Evidence-Based Reading and Writing (EBR-W) ve Mathematics (MATH) olmak üzere iki ana bölümden oluşan SAT, öğrencilerin metin analizi, gramer, cebir ve geometri gibi üniversitede başarı için temel önem arz eden alanlardaki beceri ve yeteneğini ölçer. EBR-W bölümü sözel içerikli olup okuma, gramer becerisi ve kelime bilgisini ölçen sorular yer almaktadır. Matematik bölümünde ise aritmetik işlemler, cebir, geometri, istatistik ve olasılık gibi alanlardan çeşitli sorulara yer verilir. İki bölüm de 800 puandan oluşmakta ve eşit ağırlıktadır. SAT hazırlığı için sunduğumuz özel ders ve kurs hizmetleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

SAT

SECTIONTIMECONTENT
Evidence-Based Reading and Writing* 2 Sections (Reading / Writing and Language)
* Reading Section: 52 questions, 65 mins
* Writing and Language Section: 44 questions, 35 mins
* Focus on multiple-meaning words
* Reading passages will draw from significant historical or scientific documents, which may include informational graphics and charts
* Passages will include complex structure and vocabulary
* Passage-based grammar - including punctuation
Mathematics* 2 Sections (No Calculator Section and Calculator Section)
* No Calculator Section: 20 questions, 25 mins
* Calculator Section: 38 questions, 55 mins
* Arithmetic
* Algebra I & II
* Geometry
* Trigonometry
Optional Essay50 minsStudents will be provided with a substantial passage (600-700 words) and asked to analyze how the author built his or her argument; students will need to understand the techniques the author used to write persuasively

SAT yılda kaç defa ve ne zaman verilir?  

Tüm diğer CollegeBoard sınavları gibi SAT yılda bir kaç kez verilmektedir. Çoğu öğrenci bu sınavı ilk olarak 11. sınıfın ilk veya ikinci yarısında almaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de her yıl Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Mayıs ve Haziran aylarında (6 kez) sınav verilmektedir. Tüm sınavlar Cumartesi günü verilir.

SAT sınavına nasıl kayıt yaptırabilirim?

SAT sınavına CollegeBoard websitesi’nden online olarak kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun için öğrencinin bir form doldurarak kendisine bir kullanıcı ismi ve şifre alması ve oluşturduğu kişisel hesap üzerinden kayıt yapması gerekmektedir.

SAT nasıl puanlanır ve sonuçlar ne zaman belli olur?

SAT sınavında her iki bölüm ayrı ayrı, 800 üzerinden değerlendirilmekte olup toplam puan 1600 üzerinden hesaplanmaktadır. Sınavda ayrıca isteğe bağlı olarak "kompozisyon" bölümü de bulunmaktadır. Sonuçlar, sınav tarihinden üç ila dört hafta sonrasında açıklanır ve kayıt esnasında belirtilen üniversitelere online olarak yollanır.