GRE® nedir?

GRE yüksek lisans (master ve doktora) programlarına yapılan başvurularda gerekli görülen dünyaca en yaygın sınavdır. Özellikle son bir kaç yıl içerisinde, normalde GMAT sınavı isteyen MBA programları bile GRE sınavını kabul etmeye başlamışlardır. GRE, kompozisyon (Analytical Writing), sözel (Verbal Reasoning) ve sayısal (quantitative reasoning) olarak üç temel bölümden oluşmaktadır. Hem bilgisayar tabanlı (computer-based) hem de kağıt tabanlı olarak (paper-based) alınabilen GRE sınavının formatında ve süresinde yapılan tercihe göre farklılık olabilir. TPR Turkey'nin GRE hazırlığı için sunduğu programlar hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

SECTION# OF QUESTIONSTIME
Analytical Writing
(One section with two separately timed tasks)
One "Analyze an Issue" task and
one "Analyze an Argument" task
30 minutes per task
Verbal Reasoning
(Two sections)
Approximately 20 questions per section30 minutes per section
Quantitative Reasoning
(Two sections)
Approximately 20 questions per section35 minutes per section
Unscored*variesvaries
Research**variesvaries

* Analytical Writing bölümünün ardından puanlanmayan bir bölüm gelebilir. Bu bölümde öğrencinin göstereceği performans toplam skora yansımaz. 

** Sınav tamamlandıktan sonra puanlanmayan bir araştırma bölümü eklenebilir. Bu bölümde öğrencinin göstereceği performans toplam skora yansımaz.

GRE testini nerede ve ne zaman alabilirim?

GRE testi yıl boyunca tüm dünyada önceden belirlenmiş sınav merkezlerinde verilmektedir. Telefon, posta veya fax ile kayıt mümkün olsa da, en yaygın yöntem online olarak kayıt yapmaktır. Bunun için ets.org/gre adresinden öğrencilerin kişisel bir hesap açarak kendilerine kullanıcı ismi ve şifre almaları gerekmektedir. Daha sonra tüm işlemler bu hesap üzerinden yapılabilir.

GRE kaydında zaman ve yer değişikliği yapılabilir mi?

GRE sınav tarihinde değişiklik yapmak mümkündür. Bu değişikliğin en geç sınava 3 gün kala (sınav günü dahil değil) yapılması ve ilave bir ücretin ödenmesi gerekmektedir. Aynı şekilde sınav kaydının iptali de mümkündür. İptal işlemi en geç sınav tarihine üç gün kala yapılırsa sınav ücretinin yarısı öğrenciye iade edilir.

GRE testi nasıl puanlanır ve sonuçlar ne zaman belli olur?

Sözel ve sayısal muhakeme bölümleri 200-800 arası bir not ile, analitik kompozisyon ise 0-6 arası bir not ile değerlendirilir. Üniversiteler her bir bölüm sonucunu ayrı ayrı görmek istediklerinden bölüm dereceleri birbirine eklenmez. Bilgisayar tabanlı (computer-based) sınav sonuçları yaklaşık iki hafta sonra, kağıt tabanlı (paper-based) sınav sonuçları ise yaklaşık altı hafta sonra online olarak açıklanmaktadır.