GMAT® (Graduate Management Admissions Test)

GMAT, dünyanın önde gelen yüksek lisans ve doktora programlarının işletme ve yönetim bölümlerine başvuracak öğrencilerin alması gereken bir sınavdır. Bilgisayar ortamında alınan GMAT sınavında çoktan seçmeli sorular, öğrencinin verdiği cevaplara ve dolayısıyla öğrencinin seviyesine uyum sağlar. Sınav içeriğinde kompozisyon (Analytical Writing Assessment), sayısal (Quantitative), sözel (Verbal) ve muhakeme (Integrated Reasoning) olmak üzere toplam dört bölüm bulunmaktadır. TPR Turkey'nin GMAT hazırlığı için sunduğu paket program hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

GMAT

SECTIONCONTENTTIME# OF QUESTIONSADDITIONAL INFO
Analytical WritingAnalysis of an argument30 minutes1 Essay
Integrated ReasoningMulti-source Reasoning
Graphics Interpretation
Two-part Analysis
Table Analysis
30 minutes12 Questions
QuantitativeData Sufficiency
Problem Solving
75 minutes37 Multiple ChoiceOptional 10 min break after completing the section
VerbalReading Comprehension
Critical Reasoning
Sentence Correction
75 minutes41 Multiple Choice

GMAT testini nerede ve ne zaman alabilirim?

GMAT sınavı yıl boyunca tüm dünyada belirli sınav merkezlerinde verilmektedir. Her ne kadar telefon, posta veya fax ile kayıt mümkün olsa da, en yaygın ve garantili yöntem online olarak kayıt yapmaktır. Bunun için mba.com adresinden öğrencilerin bir kişisel hesap açarak kullanıcı ismi ve şifre almaları gerekmektedir. Daha sonra tüm işlemler bu hesap üzerinden yapılabilir.

GMAT testi nasıl puanlanır ve sonuçlar ne zaman belli olur?

GMAT sınav notu 200 ile 800 arasında değişmektedir. Resmi olmayan sınav sonuçları öğrenci sınavı tamamladığı anda gözükmektedir. Resmi notlar ise öğrencinin kayıt esnasında yapmış olduğu tercihe göre internet üzerinden açıklanmakta veya posta yoluyla, genellikle sınavdan üç hafta sonra, yollanmaktadır. GMAT sonuç raporu öğrencinin son beş yılda aldığı tüm sonuçları göstermektedir.

GMAT sınavı iptal edilebilir mi?

Öğrenci sınavı tamamladığında ve resmi olmayan sınav sonucunu görmeden önce tercih ederse GMAT sınavını iptal edebilir. Böyle bir durumda sınav ücreti hiçbir şekilde öğrenciye iade edilmez.